Darmowa dostawa od 199,00 zł

Balony z helem - pomysł na biznes - Kompendium wiedzy

2020-01-31
Balony z helem - pomysł na biznes - Kompendium wiedzy
Krótki i konkretny poradnik dla osób początkujących lub zaczynających biznes w dziedzinie dekoracji
Dla firm i dekoratorów.

Balony z helem - zyskowny biznes?

Każdego roku na wszelakich uroczystościach, widuje się rozmaite balony, napompowane helem. Jest to doskonały produkt do zakupienia, ponieważ dzieci je uwielbiają, ale także fantastyczny pomysł na biznes. Tak naprawdę, by zająć się biznesem, polegającym na sprzedawaniu balonów unoszących się w powietrze, nie trzeba nadmiaru urządzeń, które są kosztowne, lecz wiedzieć, co i jak zorganizować, by zdobyć wszystkie potrzebne elementy.

Jak zacząć biznes w balonach, które unoszą się w górę?

Przede wszystkim będzie potrzebne:

• Butla z helem, która będzie podstawą do biznesu, ponieważ to z niej pompuje się balony. Można ją kupić zarówno w sklepach wysyłkowych, jak też w hurtowniach specjalistycznych.

• Balony foliowe, to zwykle najciekawsze i najbardziej pożądane przez dzieci baloniki. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one mają niezwykłe kształty. Można kupić postacie z bajek, zwierzątka czy ciekawe elementy.

• Balony lateksowe – są dostępne wszędzie, jednak dmuchane powietrzem, będą spadały na ziemię, natomiast balony na hel, potrafią uciec z ręki.

• Wstążka – jest niezbędna, ponieważ trzeba je przywiązać, żeby nie uciekły zaraz po napompowaniu. Dlatego zaczynając taki biznes, nie wolno zapominać o wstążce czy sznurku. Mimo wszystko ładna wstążka o wiele lepiej się prezentuje, natomiast nie jest zbyt droga.

• Obciążnik, ciężarek – to element, który jest niezbędny przy rozpoczęciu działalności z balonami. Balon po nadmuchaniu musi być do czegoś przywiązany, gdyż w innym przypadku ucieknie w niebo. Można oczywiście przywiązywać je do rączki wózka, na którym wozimy butlę, jednak często jest to niewygodne. Dlatego odpowiedni obciążnik będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Dzięki temu można go położyć na ziemi a balony będą się pięknie prezentować, unosząc się w powietrzu, ale przywiązane, przy danym stoisku.

• Specjalny żel uszczelniający – to preparat, który odpowiednio rozprowadzony wewnątrz balona, potrafi przedłużyć jego żywotność do kilkunastu dni. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest wyłącznie w przypadku balonów lateksowych.

Spomiędzy rodzajów balonów, można dopierać rozmaite, w zależności do tego, na jaką uroczystość będą przygotowywane. Zatem wśród nich mogą się znaleźć balony z napisami, cyfry czy specjalistyczne kształty. Producenci balonów zwykle wykonują takie, które są potrzebne danym klientom. Oczywiste jest więc, że dla pary młodej mogą wzbić się w górę z nadrukiem imion pary młodej, mogą mieć kształt gołębi lub obrączek, zaś na urodziny dziecka będzie to ulubiona postać, imię dziecka, cyfry z wiekiem dziecka lub po prostu ulubione zwierzątko.

Do czego wykorzystywane są takie balony?

• Odpusty – uroczystości kościelne, takie jak wszelkiego rodzaju większe święta czy odpusty, bardzo często mają dodatkowe atrakcje, jak otwarte stoiska handlowe, na których w niemal każdym przypadku są balony.

• Święta miejskie – bardzo często w czasie organizowanych rozmaitych dni miasta czy festynów, w wielu miejscach pojawiają się różnorodne balony na hel.

• Uroczystość dziecka – urodziny, imieniny, I komunia czy wiele innych, to doskonała okazja, by dzieciom zaoferować balony, wzbijajace się w powietrze. Mogą to być cyferki w przypadku urodzin, litery na imieniny czy ogólnie baloniki z napisem I komunia. Wiele możliwości, które oferują zarówno producenci balonów, jak i wyobraźnia osoby zajmującej się sprzedażą, można zastosować w rozmaitych miejscach.

• Wesele – ostatnimi czasy bardzo popularne są w czasie ślubów i wesela, ponieważ baloniki takie fruną do góry. W sposób bardzo malowniczy można puścić plik kolorowych balonów z odpowiednimi napisami, by dekoracja pięknie wyglądała i żeby uczcić ten wyjątkowy dzień. Sposobów na ich zastosowanie jest bardzo dużo, ponieważ oprócz tego, że balony z folii są kolorowe i rozmaite, to można również lateksowe zamówić z odpowiednimi napisami. Wypuszczone w powietrze odpowiednie balony będą wyjątkową dekoracją danego dnia czy uroczystości.

• W kwiaciarni również można znaleźć tego rodzaju baloniki, które zakupimy w niewielkiej ilości na konkretną imprezę, taką jak walentynki czy urodziny dziecka. Wystarczy zamówić wcześniej lub wybrać z tych, które kwiaciarnia ma dostępne.

Jak napompować balony helem?

Jest to rzecz banalnie prosta, ponieważ wystarczy tylko kilka elementów i odpowiednia instrukcja, by cieszyć się dekoracją uroczystości lub zabawą dla dzieci.

1. Pompowanie:

• każdy balon ma specjalny ogonek, przez który ma wejść powietrze lub hel. Wystarczy wsunąć ów ogonek na butlę z helem. Każda butla ma specjalny element, na który nakłada się balon, żeby łatwiej było go napompować, lub by w ogóle była taka możliwość. Po nałożeniu na ów element butli balona, otwieramy delikatnie zawór butli, by nadmierny podmuch nie wypchnął balona. Warto w takim przypadku przytrzymać balon na cypelku butli, żeby łatwiej i bezpieczniej można było go napompować. Pompujemy do poziomu średniego nadmuchania balona, szczególnie w przypadku lateksowych, ponieważ nadmiernie napompowany bardzo szybko może pęknąć i nie będzie z nim w ogóle zabawy. Stracimy wpompowany gaz a balona i tak nie wykorzystamy. Dlatego należy bardzo uważać przy pompowaniu lateksowych, żeby nie było takich sytuacji.

• Balony foliowe muszą być na tyle dmuchane, żeby były wypełnione, ale też bez przesady, nie „pękate”, ponieważ folia także będzie miała swoja wytrzymałość. Najlepiej napompowane to takie, które są pełne, ale delikatnie uciśnięte brzegi będą troszeczkę luźne.

• Balony lateksowe nie mogą być nadmuchane w pełni, żeby nie popękały. Mają mieć odpowiednią wielkość oraz wygląd kulisty, a nie tzw. „gruchę”, gdyż to oznacza, że są przepełnione. Jeśli napompowało się za dużo, warto odrobinę wypuścić, żeby nie narażać balona na pękniecie. W przypadku lateksowego, będzie potrzebny żel uszczelniający, który wpuszczony do środka, uszczelni balon na kilka dni. Dzięki temu balonik będzie bardziej trwały. Przed napompowaniem warto go podpompować powietrzem, żeby łatwiej było go nadmuchać helem.

2. Zawiązywanie balona – w zależności od jakości balonika, robi się to w zupełnie inny sposób.

• Balon lateksowy - musi być zawiązany, żeby w ogóle można było się nim cieszyć i żeby gaz za szybko nie uciekł. Można go zawiązać samym balonem, owijając końcówkę i tworząc z niej węzeł, ale można też solidnie ścisnąć go wstążką, którą i tak musimy użyć, żeby przywiązać balon do obciążnika. Po napompowaniu i związaniu balona, należy go przyczepić do obciążnika, by nie odleciał.

• W przypadku balonika foliowego, nie wolno go ściskać wstążką. Ma on specjalne zamknięcie zaraz po napompowaniu. Zsuwany balon sam się zamknie, ponieważ ma taką możliwość. Należy jego końcówkę tylko ścisnąć, żeby się zakleił. Wstążkę, która jest niezbędna, przywiązujemy do specjalnej dziurki, znajdującej się w ogonku balona. Oczywiście, podobnie jak w przypadku balona lateksowego, po przywiązaniu do sznurka, należy drugą część wstążki przyczepić do obciążnika. Zapomnienie o tym grozi utratą balona, który wzbije się w powietrze.

Trwałość poszczególnych balonów:

1. Foliowe bez problemu wytrzymają do kilkunastu dni, bez żadnej ingerencji, tylko z odpowiednim napompowaniem. Należy jednak pamiętać, że malutkie balony foliowe nie będą się unosiły w powietrzu, z powodu zbyt małej ilości substancji wewnątrz. Dlatego bardzo często w sprzedaży, malutkie baloniki nie są na sznurkach, lecz na specjalnych rurkach, którymi są przymocowane, za które się trzyma. W wielu zestawach balonów foliowych w opakowaniu znajduje się także specjalna plastikowa rurka, która służy do napompowania go ustami, czyli powietrzem. Oczywiście ta sama rurka daje możliwość późniejszego wypuszczenia powietrza i złożenia balonu, żeby można było go wykorzystać w innym czasie.

2. Lateksowe bardzo trudno jest nadmuchać na dłużej, ponieważ nie mają takiej wytrzymałości jak foliowe. Bardzo mocno przedłuży ich żywotność żel uszczelniający, dzięki któremu substancja lotna nie wydostaje się z nich tak szybko i potrafi przedłużyć żywotność do kilkunastu dni. Trzeba to zrobić jednak dość umiejętnie. Zwykle tego rodzaju baloniki stosowane są dosłownie chwilę przed uroczystością, ponieważ w dłuższym okresie, z części balonów może uciec gaz i nie pełnią swojego zadania. Dlatego na stoiskach z balonami z helem rzadko kiedy można spotkać zwykły balonik, lecz wyłącznie foliowe.

Gdzie kupić produkty do rozpoczęcia takiej działalności?

W czasach, kiedy wszechobecny internet oferuje rozmaite produkty, nawet do niedawna rzadko spotykane, bardzo łatwo jest dostać się do miejsca, w którym takie produkty są dostępne. Do wyboru mamy:

1. Hurtownie z balonami i dekoracjami – to doskonałe miejsce, w którym można zakupić nawet niewielką ilość tego rodzaju produktów. Oczywiście warunkiem zakupu w hurtowych cenach jest posiadanie własnej działalności gospodarczej, lub dokumenty z firmy w której się pracuje, ponieważ owa hurtownia musi na jakiejś podstawie aktywować sprzedaż hurtową ilość. W wielu z nich na początku można się skupić na jednym czy dwóch zbiorczych opakowaniach balonów, w których będzie rozmaitość elementów do napełnienia. To doskonały sposób szczególnie dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z pompowanie balonów, i nie wie jeszcze, czy biznes będzie opłacalny. Oczywiście nie każda z nich daje taką możliwość, jednak obecnie zarówno dostęp przez internet jak i osobisty, dają możliwość znalezienia takiego, który będzie najbardziej nam odpowiadał. W tego rodzaju miejscach można kupić często już na początku cały zestaw, czyli zarówno różne rodzaje balonów, jak i niezbędną do tego biznesu butlę.

2. Producent – to rozwiązanie dla każdego, kto w biznesie jest już od pewnego czasu i wie, ile i jak często potrzebuje balonów. To oznacza, że wie już, czy dana ilość, którą jednorazowo może zamówić u producenta, nie będzie nadmierna. Warto pamiętać, że producent nie bawi się w drobne zamówienia, ponieważ od tego są hurtownie, dlatego tego rodzaju rozwiązania są wyłącznie dla kogoś, kto potrzebuje dużej ilości konkretnych balonów. Taka droga pozyskiwania balonów jest o wiele tańsza niż w przypadku hurtowni, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na kupowanie od samego producenta. Warto jednak pamiętać, że producent narzuca konkretną ilość balonów naraz. Jeśli jest możliwość zamówienia mniejszej ilości, w konsekwencji mogą być droższe niż przy zakupie w hurtowni.

Gdzie napełnić butlę?

W wielu miejscach jest firma, wypożyczająca butle, które można zastosować w sytuacji, gdy organizujemy komuś wesele czy urodziny dziecka i nie potrzebna jest butla na stałe. W przypadku, gdy jest ona potrzebna jest do biznesu, czyli de facto jest to codzienny element pracy, wówczas wypożyczenie będzie mało ekonomiczne. W takiej sytuacji wyjście jest jedno. Na podobnej zasadzie, jak się wymienia syfony z woda gazowaną, tak samo wymienia się butle. To znaczy, że dostarcza się butlę pustą i płaci za kolejną, po odliczeniu kosztu samej butli. Takie same zasady obowiązują przy butlach z gazem propan butan i jest to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości gazu do balonów, do biznesu. Nie ma potrzeby wymieniać tylko jednej butli, ponieważ, jeśli ktoś ma dość dużo stoisk lub nie ma czasu kilka razy dziennie wymieniać butli, warto zaopatrzyć się w kilka, dzięki czemu wymiana co prawda będzie hurtowa, ale mniej czasochłonna niż w przypadku pojedynczych.

Gdzie można znaleźć taki wynajem?

Obecnie każda gazeta ogłoszeniowa zawiera rozmaite informacje, co do wymiany butli, jednak przed rozpoczęciem działalności należy się zorientować, czy w najbliższym otoczeniu jest w ogóle taka wymiana. Może się bowiem okazać, że co prawda mamy firmę i chcemy pompować balony, ale wymiana butli jest droga, gdyż miejsce wymiany jest dlatego. Z tego powodu obliczenie kosztu nadmuchanego balona może przewyższać ceny konkurencji, co nie będzie dobrym rozwiązaniem. Ludzie z pewnością pójdą do osoby, która owe balony ma tańsze. Ich nie będzie interesowało, ile kosztuje wymiana butli czy koszt balonów, tylko, ile mają zapłacić za końcowy produkt. Dlatego zanim w ogóle rozpoczniemy taka działalność, należy się zastanowić, czy na pewno nasz produkt będzie konkurencyjny w otoczeniu innych. W dużych miastach takich usług będzie więcej niż w mniejszych, jednak niektóre firmy oferują dowóz wymiennej butli na miejsce.

Jak rozpocząć działalność z tego rodzaju usługą?

Przede wszystkim zanim cokolwiek zaczniemy rejestrować, należy dobrze przeprowadzić badanie rynku. To znaczy, że zbieramy informację, gdzie jest najbliższa wymiana butli, czy nie bardziej będzie się opłaca dowiezienie samodzielne jej do naładowania, ile to będzie kosztować, ile konkretną butlą napełnimy balonów. Trzeba wszystkie te liczby połączyć z ilością i kosztem balonów i wyznaczyć konkretną cenę, którą klient musiałby zapłacić. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt dojazdu do miejsc, w których będziemy realizować pompowanie balonów oraz wydatki typu opłaty, podatki, ZUS, które w Polsce są obowiązkowe. Po wycenie całkowitej balonów, należy sprawdzić, ile kosztują identyczne balony u konkurencji. Jeśli będzie u nich kilka złotych taniej, nie ma szans, żeby do nas ktoś przyszedł. Chyba, że będziemy mieli takie modele, których nie będzie miała konkurencja. W takiej sytuacji mamy szanse na jakieś powodzenie. By jednak się faktycznie powiodło, nasze balony powinny być kilka złotych tańsze niż u konkurencji, a przede wszystkim powinny być niebanalne też wzory.

Czy ten biznes jest opłacalny?

Balonowy biznes to w Polsce stosunkowo nowy trend, gdzie nie ma jeszcze zbytniej konkurencji. Co więcej, dmuchanie balonów, tworzenie dekoracji to usługa, gdzie zawsze łatwo możemy się wyróżnić. Jeśli dodamy do tego marże na produkcie od 40%  do nawet 500% (balony i imprezowe gadżety to tzw. "drobnica" gdzie sam produkt jest niedrogi, ale marże stosunkowo wysokie) oraz naszą usługę dmuchania czy stworzenia balonowej kompozycji - bardzo szybko osiągniemy rentowność.

Warto sprawdzić, czego ludzie będą oczekiwać, czego szukają i jakie ceny ma konkurencja (jeśli taka istnieje w okolicy - jeśli nie może warto zadzwonić do firmy z innego miasta i podpytać o ceny i ofertę?).

No dobrze. Mamy wyliczone wszystko i jesteśmy konkurencyjni. Co teraz?

Teraz należy pomyśleć o rejestracji firmy. Sama rejestracja jest bardzo prosta, jednak reklama także jest obowiązkowa. W takiej sytuacji warto odwiedzić sale zabaw, w których często są usługi uroczystości, restauracje, w których nierzadko organizowane są wesela oraz komunie. Dodatkowym elementem będzie reklama w salonach sukien ślubnych czy u fryzjera, u którego także czeszą się panny młode i w odpowiednim czasie zapisują się na usługę. W tym czasie mogą przeczytać naszą ulotkę lub plakat. Nie ma żadnych przeszkód, by wysyłać takie oferty do przedszkoli, w których są rozmaite uroczystości, czy do szkół podstawowych. Kooperacje z lokalnymi firmami mogą się okazać o tyle istotne, że przy następnej uroczystości, jeśli współpraca będzie udana -taki klient powróci i skorzysta z naszych usług ponownie.

Warto też prowadzić profil na Facebooku czy Instagramie - nic tak nie przekona potencjalnego klienta jak zdjęcie naszej balonowej realizacji z komentarzem od zadowolonego klienta :)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel