Dodaj produkty podając kody
Balony z helem - pomysł na biznes - Kompendium wiedzy

PORADNIK DLA OSÓB POCZĄTKUJĄCYCH LUB ZACZYNAJĄCYCH BIZNES
W DZIEDZINIE DEKORACJI
Dla animatorów, florystów, firm i dekoratorów.
Balony z helem - dobry pomysł na biznes? Jak zacząć? Jaką marżę można osiągnąć?
WSTĘP:
Każdego roku na wszelakich uroczystościach, widuje się rozmaite dekoracje balonowe czy balony napompowane helem. Jest to doskonały produkt do zakupienia, ponieważ dzieci je uwielbiają, ale także fantastyczny pomysł na biznes. Tak naprawdę, by zająć się biznesem, polegającym na sprzedawaniu balonów unoszących się w powietrze, nie trzeba nadmiaru urządzeń, które są kosztowne, lecz wiedzieć, co i jak zorganizować, by zdobyć wszystkie potrzebne elementy.
Poniżej przygotowaliśmy, na bazie naszych wieloletnich doświadczeń z balonami praktyczny poradnik z którego dowiesz się jaki sprzęt będzie Ci potrzebny, do czego służy, jak dmuchać balony i na co zwracać uwagę oraz jakie marże i zyski można osiągnąć w tym biznesie.
Jak zacząć biznes w balonach, które unoszą się w górę?
NARZĘDZIA:
Jeśli chodzi o narzędzia, przede wszystkim będzie potrzebne:
- Butla z helem i reduktor - będzie podstawą do biznesu, ponieważ to z niej pompuje się balony. Można rozróżnić butle z helem jednorazowe (cena jednostkowa helu jest droższa, jednak po zużyciu butlę można po prostu zutylizować, jest też wyposażona w reduktor do dmuchania balonów) butle wielorazowe z helem (cena jednostkowa helu jest sporo niższa, jednak na początku musimy zainwestować w zakup butli na własność oraz specjalistyczny reduktor do dmuchania balonów),
- Specjalny żel uszczelniający do balonów – to preparat, który odpowiednio rozprowadzony wewnątrz balona, potrafi przedłużyć jego żywotność do kilkunastu dni. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest wyłącznie w przypadku balonów lateksowych – do balonów foliowych nie da się ich zaaplikować (mają samozamykający się zaworek), nie ma to też większego sensu, ponieważ balony foliowe utrzymują się w powietrzu 7 dni i dłużej (np. balon foliowy EKO serce marki Kaleidoscope po miesiącu od nadmuchania helem jest praktycznie bez zmian:) ),
- Pompka – pompka ręczna do balonów lub elektryczna. Jeśli zamierzasz wykonywać girlandy albo łuki balonowe na pewno polecamy zaopatrzyć się w pompkę elektryczną,
- Zgrzewarka do balonów – może być potrzebna w trzech wypadkach:
- jeśli chcemy dmuchać balony na patyk (balony marki Grabo, Kaleidoscope czy Flexmetal w przeciwieństwie do balonów Chińskich nie mają samozamykającego się zaworka i aby szczelnie zamknąć taki balon należy użyć zgrzewarki)
- w przypadku jeśli chcemy balon foliowy utrzymywał się w powietrzu jeszcze dłużej – po nadmuchaniu można zgrzać nieco poniżej zaworka lub w wypadku, gdy zaworek ulegnie uszkodzeniu (np. podczas ponownego nadmuchania balona lub czasami zdarza się przy dmuchaniu balonów gorszej jakości)
- do balonów-baniek (bobo) przy tworzeniu pięknych dekoracji balonowych z np. kwiatami lub pluszakami w środku.
- Balony foliowe, to zwykle najciekawsze i najbardziej pożądane przez dzieci baloniki. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one mają niezwykłe kształty. Można kupić postacie z ich ulubionych bajek (ostatnimi czasy szczególnie popularne są balony z bajki Peppa oraz Psi Patrol), zwierzątka czy ciekawe elementy. Zaletami balonów foliowych jest samozamykający się zaworek – po nadmuchaniu balona helem, gaz nie cofa się i wystarczy tylko zawiązać balon na wstążce. Co więcej, balon foliowy po nadmuchaniu długo utrzymuje się w powietrzu (od ok. 5 dni i dłużej) a gdy się znudzi, można słomką spuścić z niego hel i nadmuchać go ponownie dla dziecka kilka miesięcy później
- Balony lateksowe – tradycyjne i najbardziej popularne, zwane też gumowymi. Tutaj bardzo ważna jest jakość, dlatego współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi markami, które możemy polecić - Strong Balloons i Belbal. Balony tych marek nie pękają, są wykonane z biodegradowalnego lateksu i co najważniejsze utrzymują się dużo dłużej po nadmuchaniu niż inne Chińskie balony. Należy pamiętać, że balony lateksowe np. 30 cm unoszą się na helu ok. 12-16 godzin, a z użyciem wspomnianego wcześniej żelu - uszczelniacza minimum 2-30 dni (w zależności od jakości, wielkości balona i czynników zewnętrznych).
- Wstążka – jest niezbędna, ponieważ trzeba przywiązać balony, żeby nie uciekły zaraz po napompowaniu. Dlatego zaczynając taki biznes, nie wolno zapominać o wstążce – najlepiej plastikowej. Mała porada – po przywiązaniu balona wystający koniec plastikowej wstążki można przyciskając nożyczkami i pociągnąć w dół – wtedy zrobimy ładne, spiralne zakończenie. Pamiętajmy też, że ładna wstążka o wiele lepiej się prezentuje się w dekoracji, natomiast nie jest to duży koszt.
- Obciążnik, ciężarki – to element, który jest niezbędny przy rozpoczęciu działalności z balonami. Balon po nadmuchaniu musi być do czegoś przywiązany, gdyż w innym przypadku ucieknie w niebo. Można oczywiście przywiązywać je do rączki wózka, na którym wozimy butlę, jednak często jest to niewygodne. Dlatego odpowiedni obciążnik będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Dzięki temu można go położyć na ziemi a balony będą się pięknie prezentować, unosząc się w powietrzu, ale przywiązane, przy danym stoisku.
- Kropki i kostki klejowe – mają wiele zastosowań. Dekoratorzy najczęściej wykorzystują je do łączenia balonów lateksowych (np. w girlandach balonowych (doczepiając na kropkach mniejsze baloniki) oraz do zalepiania mikrodziurek w balonach foliowych (po nadmuchaniu może się okazać, że w balonie foliowym jest jakaś mała nieszczelność, wtedy można ja szybko zakleić, zamiast wyrzucać balon) lub do przyklejania balonów na ścianie lub przy suficie, co tworzy efekt jakby balony były nadmuchane helem.
- Patyczki i stojaki do balonów – patyczki do balonów to najprostsza dekorację dla dziecka – można ją wykonać z tradycyjnym balonem lateksowym lub balonem foliowym na patyk. Stojaki do balonów to nie bez powodu jeden z naszych bestsellerów – dzięki niemu możesz szybko wykonać prostą dekorację na stół czy przy wejściu na imprezę, bez użyciu helu – piękna i wysokomarżowa dekoracja.

JAK NADMUCHAĆ BALONY HELEM?
1. Pompowanie:
- Każdy balon foliowy ma specjalny ogonek (zaworek), przez który ma wejść powietrze lub hel. Wystarczy wsunąć ów ogonek na butlę (reduktor) z helem. Każda butla ma specjalny element, końcówkę, na który nakłada się zawór balona, żeby łatwiej było go napompować lub by w ogóle była taka możliwość. Po nałożeniu na reduktor butli balona, otwieramy delikatnie strumień helu. Balon foliowy dmuchamy mniej więcej do poziomu, gdy zmarszczki na szwie będą niewidoczne i balon będzie twardy w dotyku.
- Balony foliowe muszą być na tyle dmuchane, żeby były wypełnione, ale też bez przesady, nie „pękate”, ponieważ folia także będzie miała swoja wytrzymałość. Najlepiej napompowane to takie, które są pełne, ale delikatnie uciśnięte brzegi będą troszeczkę luźne. Szczególnie w lecie uważajmy, aby nie dmuchać balonów w 100% - po wystawieniu na słońce hel się rozpręża i np. w gorącym samochodzie nawet najbardziej wytrzymały balon po prostu pęknie - warto na to uczulać klientów, by nie trzymali naszych balonów długo w nagrzanym samochodzie czy pomieszczeniach.
- Balony lateksowe nie mogą być "przedmuchane", żeby nie popękały. Mają mieć odpowiednią wielkość oraz wygląd bardziej kulisty, a nie tzw. „gruchy”, gdyż to oznacza, że są przepełnione. Jeśli napompowało się za dużo, warto odrobinę helu wypuścić, żeby nie narażać balona na pękniecie. W przypadku lateksowego, warto użyć żelu uszczelniającego, który zaaplikowany w odpowiedniej ilości do środka, uszczelni balon na co najmniej kilka dni - czyli kilkukrotnie dłużej niż bez użycia uszczelniacza. Ważna uwaga - gdy balon lateksowy ma kształt „gruszki” to znaczy że jest już przepompowany i jest duże prawdopodobieństwo, że pęknie po nadmuchaniu - wtedy należy wypuścić z niego powietrze/hel. Należy bardzo uważać przy pompowaniu lateksowych, żeby nie było takich sytuacji.
2. Zawiązywanie balona wstążeczką – w zależności od typu balonika, robi się to w zupełnie inny sposób.
- Balon lateksowy - musi zostać najpierw zawiązany na supeł (różne techniki można podpatrzeć na youtube lub użyć tzw. wiązadełka). Po napompowaniu i związaniu balona, można go przyczepić do obciążnika, by nie odleciał.
- W przypadku balonika foliowego sprawa jest nieco łatwiejsza - ma on specjalne zamknięcie (zaworek samozamykający - po nadmuchaniu balon sam się zamknie, ponieważ ma taką właściwość i hel/powietrze nie cofnie się z powrotem). Można jedynie, po nadmuchaniu balona, końcówkę zaworka ścisnąć na całej długości, żeby się porządnie zakleiła. Jeśli chodzi o przywiązanie wstążką - najlepiej odmierzyć końcówkę wstążki na długość łokcia (wtedy każdy nadmuchany balon ma taką samą długość końcówki wstążki, co wygląda estetycznie), w połowie końcówki balona dajemy wstążkę i rolujemy końcówkę wzdłuż wstążki na samym końcu zawiązując balon - to poprawna technika, która nie uszkadza zaworka ani nie zostawia brzydkiej końcówki pod balonem. Należy zwracać jedynie uwagę na balony na patyk - niektóre (np. włoskie, hiszpańskie, licencjonowane) nie posiadają zaworka i po nadmuchaniu należy je zgrzać zgrzewarką do balonów.
Trwałość poszczególnych balonów:
- Foliowe bez problemu wytrzymają do kilkunastu dni, bez żadnej ingerencji, tylko z odpowiednim napompowaniem. Należy jednak pamiętać, że malutkie balony foliowe nie będą się unosiły w powietrzu po nadmuchaniu helem, z powodu zbyt małej objętości wewnątrz. Dlatego bardzo często w sprzedaży, malutkie baloniki nie są na sznurkach, lecz na specjalnych patyczkach z zatyczkami. W wielu zestawach balonów foliowych w opakowaniu znajduje się także specjalna plastikowa rurka, która służy do napompowania go ustami, czyli powietrzem. Oczywiście ta sama rurka daje możliwość późniejszego wypuszczenia powietrza i złożenia balonu, żeby można było go wykorzystać w innym czasie.
- Lateksowe bardzo trudno jest nadmuchać na dłużej, ponieważ nie mają takiej wytrzymałości jak foliowe. Bardzo mocno przedłuży ich żywotność żel uszczelniający, dzięki któremu substancja lotna nie wydostaje się z nich tak szybko i potrafi przedłużyć żywotność nawet do kilkunastu dni, trzeba to zrobić jednak dość umiejętnie. Balon lateksowy 12 calowy (30 cm) wytrzymuje nadmuchany helem ok. 8 godzin w pomieszczeniu (duże znaczenie ma wilgotność, temperatura, wiatr itp.) a z użyciem Hi-floatu min. 2-4 dni. To dlatego na stoiskach z balonami z helem rzadko kiedy można spotkać lateksowe baloniki, lecz wyłącznie foliowe.

FAQ - Często zadawane pytania:
1. Gdzie kupić / napełnić butlę wielorazową na hel?
Jeśli jesteś z Raciborza lub okolic zapraszamy do nas po butle jednorazowe i przemysłowe :) W przypadku, gdy butla jest potrzebna dla biznesu, czyli de facto jest to codzienny element pracy, wówczas butle jednorazowe lub małe wielorazowe będą mało ekonomiczne. W takiej sytuacji zalecamy naszym klientom rozglądnięcie się za punktami napełniania C02, gazu itp. - zazwyczaj takie punkty oferują również przemysłowe butle z helem. Jest to jeden z najlepszych i najtańszych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości gazu do balonów dla biznesu. Jeśli nie dmuchasz wielu balonów helem na początek wystarczą Ci butle jednorazowe lub butla wielorazowa, którą można do nas odesłać a my za 50 zł odeślemy butlę napełnioną.
2. Jak rozpocząć działalność z tego rodzaju usługą?
Przede wszystkim zanim cokolwiek zaczniemy rejestrować, należy dobrze przeprowadzić badanie rynku. To znaczy, że zbieramy informację, gdzie są i kim są nasi klienci, gdzie jest najbliższa wymiana butli, ile nas to będzie kosztować na start, w jakiej hurtowni zakupimy balony, ile konkretną butlą napełnimy balonów itp. Trzeba wszystkie te liczby połączyć z ilością i kosztem balonów i wyznaczyć konkretną cenę, którą klient musiałby zapłacić. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt dojazdu do miejsc, w których będziemy realizować pompowanie balonów oraz wydatki typu opłaty, podatki, ZUS, które w Polsce są prawie zawsze obowiązkowe. Po wycenie całkowitej balonów, warto zorientować się, ile kosztują podobne balony i usługi u konkurencji.
3. Czy ten biznes jest opłacalny?
Balonowy biznes to w Polsce stosunkowo nowy, rosnący trend, gdzie nie ma jeszcze aż tak dużej konkurencji. Co więcej, dmuchanie balonów, tworzenie dekoracji to usługa, gdzie zawsze łatwo możemy się wyróżnić. Jeśli dodamy do tego marże które wcale nie są takie małe - balonowy biznes wydaje się być całkiem sensownym pomysłem.
4. Ile można zarobić na balonowym biznesie?
Balony i imprezowe gadżety to tzw. "drobnica" gdzie sam produkt jest stosunkowo niedrogi, dlatego marże na samym produkcie są całkiem spore.
Przedstawiamy prawdziwy przykład od jednego z naszych klientów:
Balon okrągły postać z bajki 45cm:
Cena zakupu balona: 2.5 zł
Orientacyjny koszt helu: 2.10 zł
Cena sprzedaży: 13 zł
Marża: 8.4 : 13 = 64%
Zysk = 8.40 zł
Vat dla uproszczenia ominęliśmy, tym bardziej, że na start działalności można nie być płatnikiem vat. Marże na samym produkcie to od 30% do nawet 90% a do tego dochodzi nasza usługa dmuchania czy stworzenia balonowej kompozycji - jak widać bardzo szybko osiągniemy rentowność.
Pamiętajmy, że usługa dekoracji balonowej czy personalizacji balonu to nieoceniona wartość dodana do produktu, za którą klient chętnie zapłaci kilka złotych więcej.
Powyższe marże są przykładowe i dotyczą sklepu stacjonarnego - przy sprzedaży sezonowej czy na festynach ceny balonów z helem to 25-35 zł za sztukę, także marże są jeszcze większe.
5. Czy muszę zakładać działalność?
Na początek możemy skorzystać z tzw. działalności nierejestrowanej (do 1505 zł przychodu (czyli tzw. obrotu) miesięcznie, na rok 2022) - nie musimy opłacać składek zus, możemy sprawdzić naszą biznesową koncepcję i zapotrzebowanie na lokalnym rynku.
Warto od samego początku działalności prowadzić profil na Facebooku czy Instagramie - nic tak nie przekona potencjalnego klienta jak zdjęcie naszej balonowej realizacji czy opinia od zadowolonego klienta :) Na samym początku, gdy jeszcze nikt o nas nie wie warto odwiedzić sale zabaw, w których często są usługi uroczystości, restauracje, w których nierzadko organizowane są wesela oraz komunie. Dodatkowym elementem będzie reklama w salonach sukien ślubnych czy u fryzjera, u którego także czeszą się panny młode i w odpowiednim czasie zapisują się na usługę. W tym czasie mogą przeczytać naszą ulotkę lub plakat. Nie ma żadnych przeszkód, by wysyłać takie oferty do przedszkoli, w których są rozmaite uroczystości, czy do szkół podstawowych. Kooperacje z lokalnymi firmami mogą się okazać o tyle istotne, że przy następnej uroczystości, jeśli współpraca będzie udana - taki klient powróci i skorzysta z naszych usług ponownie a nie ma nic lepszego w biznesie, niż zadowolony, powracający klient.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do startu z balonowym biznesie czy współpracy z nami - napisz do nas na biuro@hurtowniabalonow.pl lub kliknij i umów się z nami na bezpłatną konsultację online. Po wybraniu terminu napiszemy do Ciebie email z linkiem do spotkania online, gdzie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Jeśli prowadzisz już działalność - zarejestruj hurtowe konto i zacznij współpracę z nami - gwarantujemy m.in. niższe ceny niż bezpośrednio u producentów, dostawę na następny dzień czy gwarancję tego, że w zamówieniu będą produkty, które zamówisz co u konkurencji nie jest takie pewne :)